Słownik Biograficzny Fizjoterapeutów

Koleżanki i Koledzy,

pragnąc upamiętnić pracę i osiągnięcia osób, które odegrały znaczącą rolę w rozwoju polskiej fizjoterapii, postanowiliśmy stworzyć Słownik Biograficzny Fizjoterapeutów Polskich. Jest on wyrazem dążenia do opracowania własnych, chlubnych tradycji naszej grupy zawodowej, a także zapoznania innych grup społecznych z wkładem naszych koleżanek i kolegów w rozwój polskiej i europejskiej fizjoterapii.

Na wniosek Sekcji Historycznej Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, w dniu 4 czerwca 2016 r. Zarząd Główny PTF podjął uchwałę nr 14/2016 w sprawie opracowania i wydania słownika biograficznego fizjoterapeutów polskich. Jest to wynik postulatów środowiska i wcześniejszych inicjatyw członków Sekcji Historycznej PTF.

Słownik Biograficzny Fizjoterapeutów Polskich obejmuje biogramy zasłużonych fizjoterapeutów, działających od czasów najdawniejszych, aż po współczesne pokolenie. Jest próbą nakreślenia przebiegu życia oraz zakresu i rodzaju działalności polskich fizjoterapeutów, a jego celem jest ocalenie od zapomnienia oraz zebranie osiągnięć i zasług tych osób. Oparty jest na zweryfikowanych informacjach, aktach osobowych, dokumentach, publikacjach naukowych i popularnonaukowych, wspomnieniach pośmiertnych, informacjach od rodziny i znajomych.

Wierzymy, że Słownik Biograficzny Fizjoterapeutów Polskich stanie się z czasem istotnym świadectwem, ukazującym społeczeństwu twórczą pracę, zdolności i wysiłek polskich fizjoterapeutów, a także inspiracją i zachętą do pomnażania dorobku dla współcześnie żyjących.

Zwracamy się do Was z prośbą o nadsyłanie biogramów fizjoterapeutów (według „Formularza zgłoszeniowego”), których znaliście, bądź nadal znacie, a których dorobek zawodowy zasługuje na przypomnienie lub utrwalenie. Każdy może też przesłać własną notkę biograficzną. Zamieszczone już w Słowniku dane można uzupełniać przy pomocy „Formularza – uzupełnienia”. Prosimy również o przesłanie oświadczenia wg wzoru zamieszczonego na stronie.

Po weryfikacji, biogramy ukażą się w wersji elektronicznej na oficjalnej stronie internetowej Zarządu Głównego PTF. Ufamy jednak, że zgromadzony w ten sposób materiał biograficzny zostanie wykorzystany do wydania Słownika, w postaci tomu historycznego, przygotowanego z okazji kolejnego Kongresu PTF (najbliższy planowany jest w 2019 r.).

Z góry dziękujemy wszystkim, którzy zechcą nadesłać biogramy, ewentualnie sprostowania i uzupełnienia (z podaniem źródeł) do biogramów opublikowanych internetowo.

dr Sławomir JANDZIŚ,

prof. nadzw. dr hab. Mariusz MIGAŁA