Słownik Biograficzny Fizjoterapeutów
Słownik Biograficzny Fizjoterapeutów Polskich
Informacje ogólne
- Słownik Biograficzny Fizjoterapeutów Polskich (dalej Słownik) przygotowywany jest i prowadzony przez Sekcję Historyczną PTF, która odpowiedzialna jest za właściwy dobór osób. Sekcja kieruje pracami przygotowawczymi, gromadzi materiał, zleca i rozpatruje recenzje, przyjmuje teksty biogramów, zleca opracowania redakcyjne. Jej zadaniem jest też wytyczanie kierunków prac nad Słownikiem.
- Słownik w wersji elektronicznej jest częścią oficjalnej strony internetowej Zarządu Głównego PTF.
- Decyzja o wyborze postaci do Słownika, po wcześniejszej weryfikacji przez Sekcję Historyczną oraz na jej wniosek, należy do kompetencji ZG PTF. Taka procedura ma na celu zapewnienie obiektywnego wyboru, popartego autorytetem środowiska.
- Zarząd Główny PTF, na wniosek Sekcji Historycznej, powołuje spośród swoich członków, Komitet Redakcyjny Słownika, odpowiedzialny za opracowanie kolejnych tomów Słownika.
- W Słowniku uwzględnia się osoby nieżyjące oraz żyjące.
- Zamieszczenie notki biograficznej osoby żyjącej następuje po uzyskaniu zgody tej osoby.
- Każdy fizjoterapeuta może przesłać propozycję własnej notki biograficznej wypełniając formularz zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi.
- Na początek proponuje się zamieszczenie (po weryfikacji) notek biograficznych, które zostały opracowane przez Sekcję Historyczną i opublikowane w publikacji pt. Rys historyczny rozwoju rehabilitacji w Polsce i świecie (Opole 2015).
- Początkowo Słownik będzie publikowany w wersji elektronicznej w miarę napływu, oceny i redakcyjnego opracowania materiałów autorskich. W wersji papierowej będzie publikowany w kolejnych tomach historycznych. Pozwoli to redakcji na wzbogacenie treści i dokonanie korekty informacji zawartych w biogramach w edycji poprzedniej.
- Podczas publikacji tomu, zastosowany będzie system „holenderski”, tj. każdy tom zawierać będzie życiorysy od A do Z, z zaznaczeniem okresu, w którym osoba działała. Dla potrzeb redakcyjnych Słownika przyjęto: 1.okres pionierski, tj. od zakończenia II wojny światowej do roku 1962, 2. okres działalności w ramach Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem (TWK), jako Sekcja Magistrów Wychowania Fizycznego Pracujących w Rehabilitacji (1962–1976), przekształcona w Sekcję Fizjoterapii (1976–1987), 3. okres działalności w samodzielnym stowarzyszeniu – Polskim Towarzystwie Fizjoterapii od 1987 r. do chwili obecnej.
- Celem ujednolicenia opracowań autorskich oraz, by ułatwić ocenę biogramów, przygotowano „Formularz zgłoszeniowy” oraz „Formularz – uzupełnienia”. Biogramy przesłane w inny sposób nie będą przyjmowane.
- Biogramy, ogólne uwagi i sugestie w wersji elektronicznej prosimy nadsyłać na adres: Sławomir Jandziś (e-mail: jandziss@o2.pl) oraz Mariusz Migała (mariuszmigala@o2.pl)
INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE DOTYCZĄCE ZGŁOSZENIA
I. Formularz zgłoszeniowy do Słownika Biograficznego Fizjoterapeutów Polskich
- Imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, daty ramowe życia.
- Nazwa uczelni i rok ukończenia szkoły (studiów wyższych) w zakresie fizjoterapii.
- Nazwa i rok ukończenia innych rodzajów studiów w tym podyplomowych.
- Specjalizacja w zakresie fizjoterapii – rok uzyskania.
- Rok uzyskania stopnia doktora – nazwa uczelni, temat dysertacji.
- Rok uzyskania stopnia doktora habilitowanego – nazwa uczelni, temat.
- Rok uzyskania tytułu profesora.
- Przebieg pracy zawodowej (w latach od roku – do roku) pełnione funkcje kierownicze.
- Najważniejsze osiągnięcia, główne kierunki badawcze – liczba prac opublikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych (w życiorysie nie ma możliwości zamieszczenia pełnego wykazu publikacji, należy umieścić najcenniejsze pozycje).
- Zaznaczenie okresu, w którym osoba działała zawodowo: 1. okres pionierski (od zakończenia II wojny światowej do roku 1962), 2. okres działalności w ramach Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem (TWK) – Sekcja Magistrów Wychowania Fizycznego Pracujących w Rehabilitacji (1962–1976), przekształcona w Sekcję Fizjoterapii (1976–1987), 3. okres działalności w samodzielnym stowarzyszeniu – Polskim Towarzystwie Fizjoterapii od 1987 r. do chwili obecnej.
- Przynależność i działalność w stowarzyszeniach, pełnione funkcje.
- Praca w zespołach doradczych przy ministerstwach, urzędach państwowych itp.
- Nagrody, odznaczenia, wyróżnienia.
- Zainteresowania, pasje itp.
- Dokumentacja, tj. wykaz głównych publikacji, na których opierał się autor biogramu, a których tekst może zainteresowanym przybliżyć omawianą postać. Wywiady z osobami z rodziny, współpracownikami itp.
II. Formularz – “uzupełnienia” do Słownika Biograficznego Fizjoterapeutów Polskich
- Imię i Nazwisko
- Sprostowanie zamieszczonych już informacji
- Nowe informacje
- Materiału źródłowe, na których oparte są podawane informacje.
III. Oświadczenie
Imię i nazwisko
Wyrażam zgodę na zamieszczenie mojej notki biograficznej w Słowniku Biograficznym Fizjoterapeutów Polskich prowadzonym przez Sekcję Historyczną Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii oraz na jej korektę redakcyjną.
……………………………….