Chorzępa Wiesław

Żył w latach 1958-2022. Urodził się 2 października 1958 r. w Sokołowie Małopolskim. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie, kierunek rehabilitacja ruchowa (1983).

W wieku 2 lat uległ wypadkowi, w wyniku którego utracił częściowo obie kończyny dolne i od tego czasu poruszał się za pomocą protez podudzi. Wypadek nie przeszkodził mu jednak w aktywnym życiu zawodowym i prywatnym.

W wieku 14 lat wyjechał do Wrocławia, gdzie rozpoczął naukę w liceum medycznym dla osób niepełnosprawnych. Podczas wrocławskiej edukacji nauczył się jeździć na nartach oraz pływać. I właśnie w pływaniu zaczął odnosić sukcesy ogólnopolskie (w latach 70. XX w.) i międzynarodowe. Pierwszym zwycięstwem na arenie międzynarodowej było zdobycie srebrnego medalu w pływaniu w sztafecie 4×50 m stylem dowolnym podczas Światowych Igrzysk Sportowych w Saint Etienne (Francja) w 1975 r. W 1979 r. został powołany do kadry paraolimpijskiej. Rok później wziął udział w Igrzyskach Paraolimpijskich w Arnhem (1980), gdzie zdobył dwa medale brązowe: na dystansie 100 m stylem klasycznym oraz na dystansie 150 m stylem zmiennym.

W latach 1979-1983 studiował zaocznie w krakowskiej AWF na kierunku rehabilitacja ruchowa. Po ukończeniu studiów, oprócz uprawiania pływania, pracował zawodowo w trzech różnych miejscach: jako fizjoterapeuta z pacjentami, nauczyciel zawodu w Medycznym Studium Zawodowym oraz jako masażysta koszykarzy drugoligowej wówczas Resovii Rzeszów.

Przez całe życie był aktywny fizycznie: raz w tygodniu pływał rekreacyjnie, od wiosny do jesieni jeździł na rowerze, zimą uprawiał narciarstwo zjazdowe.

Kompetencje zawodowe podwyższał studiami podyplomowymi na kierunkach: ekonomiczno-menadżerski na UMCS w Lublinie (1994-1995), marketing w Akademii Ekonomicznej w Krakowie (1997-1998), rachunkowość i finanse w Akademii Ekonomicznej w Krakowie (2003-2004). Każde kolejne miejsce pracy było wyzwaniem i rozwojem zawodowym: fizjoterapeuta w przychodniach i  szpitalach,  pracownik działu marketingu hurtowni farmaceutycznej CEFARM. W latach 2001-2006 pełnił funkcję wiceprezesa  w firmie  RENA Spółdzielnia Dziewiarska  w Rzeszowie, gdzie zajmował się rozwojem zakładu ortopedycznego.

Od 2006 r. był właścicielem Zakładu Sprzętu Ortopedycznego ORTOREHA w Rzeszowie, gdzie wykorzystywał wiedzę fizjoterapeutyczną oraz doświadczenie osoby poruszającej się za pomocą protez. Każda osoba, zgłaszająca się ze swoimi indywidualnymi potrzebami ruchowymi, była dla niego zawsze najważniejsza. Nie tylko doradzał im w sprawie zaopatrzenia ortopedycznego, ale także dla swoich pacjentów lub ich opiekunów był wzorem do naśladowania. Podczas wielogodzinnych spotkań kształtował w nich hart ducha, mobilizował do walki o siebie i zdobywania osiągnięć zawodowych.

Był dwukrotnym laureatem Konkursów dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie Lodołamacze – 2009 r. finalista ogólnopolski i zdobywca brązowego medalu w kategorii Przedsiębiorca osoba niepełnosprawna, w 2010 r. laureat regionalny i zdobywca III miejsca w kategorii Otwarty Rynek Pracy oraz Osoba Niepełnosprawna Przedsiębiorca.

Jego żona Katarzyna oraz najstarszy syn Michał również są aktywnymi zawodowo fizjoterapeutami.

Zmarł w dniu 10 maja 2022 r.

Katarzyna Kuś-Chorzępa, Sławomir Jandziś

Opracowano na podstawie:

Materiałów prywatnych i wspomnień rodziny – żona Katarzyna Kuś-Chorzępa; Jandziś S.: Z dziejów rehabilitacji medycznej i sportu osób niepełnosprawnych w Polsce (1944–1989), Rzeszów 2014, s. 263–264; Duński W.: Od Paryża 1924 do Sydney 2000. Polscy Medaliści Olimpijscy i Paraolimpijscy. Encyklopedia Ilustrowana, Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START, Warszawa 2000, s. 102-103.